top of page
  • Про переважній думці про російських гербах як про запозичених із Заходу:

 

Загальне, переважаюче у нас думка про походження росіян гербів, про що входять до них емблемах, так само як геральдичних атрибутах, полягає в тому, що наші герби запозичені із Західної Європи. З першого разу думка це здається так правдоподібним, що ми вважаємо обов'язком застерегти: зовнішні атрибути для герба, форма щита (e'cu) і фарби (emaux, couleurs) не наші і, звичайно, перейшли до нас із Заходу; але ідея гербів російських, на відміну від гербів Західної Європи, зовсім інша. Для доказу цього ми вважаємо за необхідне попередньо пробігти історію західноєвропейського герба. Це здається нам тим більш корисним і цікавим, що в це виклад повинні будуть увійти найважливіші, принаймні, думки про час і походження герба, про його складові частини, технічних назвах і т.д. Багато із запропонованих питань досі ще не вирішені, і вони мають свій інтерес в науці. 

 

У Російській імперії (виключаючи Велике князівство Фінляндське, Прівіслінскій і остзейские губернії) правом на герб володіли тільки дворяни. Герб саме і був правовим знаком, що підкреслює приналежність гербовладельца до дворянського стану. Проекти наділити гербами деякі привілейовані категорії недворян існували в 19 столітті, але ні в що конкретне не вилилися. 

 

Структура герба залежала від титулу дворянина. Для нетитулованих дворян герб мав щит, шолом, нашоломник і намет. Шолом західноєвропейської форми (зазвичай сталевий з 5 прутами) вінчала або дворянська корона (відкрита з трьома видимими листоподібними зубцями, між якими перлини), або бурлет. У титулованого дворянства (князів, графів, баронів) були інші шоломи і корони. 

 

Баронський шолом - сталевий з 7 прутами. Барони могли мати на щиті два і більше шоломів (часто один під баронської, а інші - під дворянської короною). Баронская корона представляла собою або золотий обруч, двічі перевитий перловою ниткою, або обруч з 7 вістрями, увінчаними перлинами. 

 

Графський шолом - срібний з 9 прутами Графська корона представляла собою обруч з 9 вістрями, увінчаними перлинами. Причому графська корона часто вінчала НЕ шолом, а сам щит, шолом же, іноді також увінчаний графської короною, містився поверх графської корони. 

 

Княжі шоломи були срібними. Корона князів мала замість вінця горностаєву узлісся, корона ясновельможних князів мала вінець з трьома видимими дужками, червоною шапкою, державою з хрестом. Герби князів поміщалися на багряної мантії, прикрашеної бахромою, шнурами, китицями, підбитому горностаєвим хутром. Графи і князі могли мати на щиті до трьох шоломів. Титуловані і стародавні дворянські пологи могли мати на гербах щитодержателей. Всім іншим щитотримачів заборонялися. Стародавні дворянські пологи могли мати герби, увінчані НЕ західноєвропейськими, а давньоруськими шоломами.

 

  • Додаток 1; Шолом: 

 

Шолом в історичних гербах російських дворян традиційно використовувався для позначення статусу. Крім традиційних західних («лицарських») типів шолома, гратчастої і Копйов, були прийняті особливі «етнічні» князівські і дворянські шоломи - насамперед так звані: еріхонка (конічний шолом з носової захисної стрілкою, навушниками і назатильником) для старих слов'янських і деяких інших пологів; мисюрки (Місюра, тобто «єгипетський шолом», півсферичний із загостренням вгорі і з носової захисної стрілкою) - для пологів східного походження; до обох типів шолома могли додаватися бармиці - кольчужних капюшони і «завіси». Відомі й інші варіанти «етнічних» шоломів. Статусні шоломи зображувалися, як правило, срібними або сталевими та мають золоті або срібні деталі. 

 

Деякі елементи західних шоломів розглядаються в геральдиці як наділені тим або іншим ступенем почесності: такими є візерунки і елементи виділювані кольором, відмінним від сталевого; гратчасті і суцільні забрала; медалі на шийних ланцюжках, що прикрашають горловину шолома, і т.д. За аналогією випливає, які елементи еріхонок і Місюра також слід розглядати як почесні. 

 

Підкладка шолома зазвичай зображувалася червені або пурпурової. Це не мало почесного або статусного значення, будучи лише даниною традиції. 

 

Надавалося деяке значення повороту шолома, проте в даному випадку в російській геральдиці загальних принципів не склалося. 

 

Всі перераховані шоломи - виразно станові атрибути, і, крім виконання ролі фамільних реліквій в гербах потомства старої знаті, в сучасній російській геральдиці вони в нагоді не можуть. 

 

Разом з тим припустимо і виправдане використання шоломів, в своїй основі аналогічних найпростішим західним шоломів, а також еріхонке і Місюри, але позбавлених всіх елементів, що мають характер почесного прикраси. 

 

Таким чином, шоломи в загальному випадку повинні бути тільки сталевими, не повинні мати золотих і срібних деталей, а також будь-яких ускладнюють структурних елементів: носових стрілок і забрав, навушників і назатильником, личин і т.д. Допустимі орнаментальні прикраси шолома, але не виділяються окремим кольором. Бажано, хоча і не обов'язково, доповнювати шолом сталевий бармицей, яка повинна бути зімкнутої (тобто суцільний) під лицьовим отвором. Для підкладки шолома рекомендується геральдичний пурпур (малиновий, фіолетовий, темно-червоний колір). 

 

Якщо шолом прикрашений плюмажем, султаном, прапорцем-Яловці, фігурним навершиєм, то цей елемент - з точки зору структури герба - повинен входити до складу нашлемники, а не шолома як такого. 

 

Рівнозначні повороти шолома прямо і геральдично вправо (тобто вліво від глядача). При зображенні герба поворот шолома повинен бути підпорядкований необхідності найбільш виразної демонстрації нашлемники.

 

 

 

 

 

 

 

  • Додаток 2; Багатопільні і цільні композиції: 

 

Багатопільна структура утворюється насамперед геральдичними «справжніми» поділами, що утворюють близькі за площею частини щита: поділом (розбиттям) начетверо і побічно начетверо, розсіченням, перетинанням, скошеної, вилоподібний і перекинуто-вилоподібний поділом і т.д. При цьому багатопільно вважаються герби, в яких частини, розділені таким чином, не об'єднані цілісною композицією. Крім цього, вольні частини і «особливі частини» (врізки між полями або в полях, зазвичай обмежені дугами), що несуть окремі композиції, враховуються як самостійні поля. 

 

При створенні неподільних багатопільно гербів, поля яких об'єднані фігурними лініями поділу, композиції в окремих полях фактично утворюють окремі герби, що в більшості випадків небажано і в будь-якому випадку має прийматися до уваги. 

 

Багатопільну герб вважається таким і в тих випадках, коли його частини розділені вузькими смугами (наприклад, четверочастний герб, частини якого розділені вузьким розширеним хрестом) або коли кордони частин перекриті невеликої фігурою, окремої від композицій у частинах. 

 

В цільних композиціях є елементи, що не тотожні окремих полях, але наділені відносною самостійністю і від того вимагають особливої ​​уваги. Так, глави щитів - традиційні місця розміщення почесних жалуваних елементів, тому слід уникати довільного внесення до нові герби глав з фігурами, які можуть бути витлумачені як нагородні, що символізують заслуги, насамперед - з територіальними та відомчими мотивами. 

 

 

 

 

 

 

 

  • Додаток 3; Структурна схема звичайного (безстановій) особистого-родового герба: 

 

  • I. Основні (обовязковий) структурні елементи: - Щит однопільними, з геральдично цільної (неподільної) композицією; 

  • 1. Шолом і елементи, зображувані тільки разом із шоломом: 

- Один сталевий шолом найпростішого фасону (тобто що має вид архаїчної каски - «залізної шапки» (фр. Chapelle de fer; ньому. Eisenhut) або шоломом (Шишаки); зазвичай доповнюється сталевий бармицей, зімкнутої (тобто суцільний) нижче лицьового отвори; може бути прикрашений орнаментом, але тільки сталевим, золото та інші тинктури не допускаються; забрало, носова стрілка, навушники, назатильником та інші деталі, які можуть бути витлумачені як підвищувальні статусні характеристики шолома, відсутні); 

- Нашоломник; 

- Намет (зовні фініфтяного, підкладений металом, погоджений за забарвленням з головними тинктуру щита або нашлемники, що не несе додаткових фігур та прикрас, крім кистей в колір намета, якими допускається прикрашати кінці «пасом» намета); 

- Головна пов'язка (можливий лише один тип елемента, що вінчає шолом - Несвіта одноколірна стрічка у вигляді пов'язки, з розгорнутими кінцями або без них (Banderolle); не допускаються корони, бурлет, вінки, шапки). 

 

  • II. Необов'язкові елементи: 

  • 2. Інші елементи: 

- Девіз на стрічці, яка може витися довільно, але в основній частині, несучої напис, розташовується нижче щита або по сторонам від нього (літери і стрічка узгоджені за забарвленням з головними тинктуру щита, при цьому підкладка стрічки може мати окрему забарвлення; стрічка не повинна нести додаткових фігур та прикрас); 

- Посадові знаки, внесені до Державного геральдичний регістр Російської Федерації чи іншим чином узгоджені з Геральдичним радою при Президенті Російської Федерації (не успадковуються / не передаються разом з гербом); 

- Нагороди (не успадковуються / не передаються разом з гербом). 

 

В особистих / родових гербах не допускаються, крім особливих випадків, щитотримачів, мантії, сіни, що обрамляють щит знамена, жезли і т.д. Їх включення в герб можливе або як відображення дворянських традицій роду, або на підставі сучасних норм, встановлюваних органами державної влади та геральдичними службами в межах їх компетенції.

© 2009-2023 ГЕРАЛЬДИЧНА ГІЛЬДІЯ Сайт створений на Wix.com

© Все права защищены
bottom of page