top of page
  • СПАДКУВАННЯ ГЕРБІВ:

​​

  • Герби незаконнонароджених

(західноєвропейська система брізур):

 

  • Діти дворян і аристократів, народжені поза шлюбом і мали право успадковувати герб, несли на своїх гербах особливі знаки, що вказують на їх статус. В іншому випадку герб незаконнонародженого сина володаря герба нічим не відрізнявся б від герба його законного сина. Таким чином, знак незаконнонародженого не носив якогось особливого принизливого, дискримінаційного характеру, так як відношення суспільства до незаконнонародженим було цілком терпимим, а мав суто утилітарне значення. Є декілька таких знаків, які, однак, не завжди використовуються в геральдиці тільки в якості маркерів незаконнонароджених. Основний знак - косий жезл (baton sinister), брусок, розташований на подобу "перев'язі вправо". Англійські герольди в останні 150 років використовують як знак незаконнонародженого різні варіанти облямівки або бордюру, наприклад, хвилясту облямівку і "bordure compony" - складальну облямівку.

 

  • Герби синів:

 

  • Оскільки всі сини мають право успадковувати герб батька, в їх герби включаються особливі маркери, обслуговуючі поняття "cadency" - молодших гілок в генеалогії, і вказують на становище сина в сім'ї. Маркерами служать не спеціально створені, а стандартні геральдичні фігури, які, зрозуміло, можуть використовуватися не тільки в якості маркерів. Так, при живому батькові (носії родового герба) його старший син поміщає в свій герб знак "label", в російській геральдиці званий "титли" або "турнірним коміром", хоча походить він, ймовірно, від деталі кінської збруї. Це дуже старий знак відмінності, що використовувався князями королівської крові. "Label" Т-подібний за формою, але не з одним, а з трьома або більше зубцями. Кількість зубців не обов'язково повинно щось означати, але вважалося, що фігура з трьома зубцями повинна розташовуватися на щиті спадкоємця при живому батькові, з п'ятьма зубцями - при живому діда, з сімома - при живому прадіда. 

 

  • Другий син має в своєму гербі знак "crescent" - півмісяць. Він потрапив в геральдику з хрестових походів і вважався дуже почесним знаком, особливо у французьких хрестоносців. Третій син повинен був помістити в герб "mullet" - п'ятикутну зірку. Четвертий син позначався знаком "martlet" - міфічної птахом-вісником. П'ятий син мав на гербі "annulet" - невелике кільце. Шостий син - "fleur-de-lis" - геральдичну лілію. Сьомий позначався знаком "rose" - трояндою. Восьмий син позначався хрестом "Cross Moline", названим так через схожість з деталлю млинарського механізму. Це хрест з роздвоєними і завитими кінцями. Дев'ятий син позначався знаком "Oktofoil" - восьмилепесткового квіткою. Онуки володаря герба поміщали свої маркери в маркерах отців. Так, старший син старшого сина позначався титлом в титлі, і так далі. 

 

  • Третій син повинен був помістити в герб "mullet" - п'ятикутну зірку. 

  • Четвертий син позначався знаком "martlet" - міфічної птахом-вісником. 

  • П'ятий син мав на гербі "annulet" - невелике кільце. 

  • Шостий син - "fleur-de-lis" - геральдичну лілію. 

  • Сьомий позначався знаком "rose" - трояндою. 

  • Восьмий син позначався хрестом "Cross Moline", названим так через схожість з деталлю млинарського механізму. Це хрест з роздвоєними і завитими кінцями. 

  • Дев'ятий син позначався знаком "Oktofoil" - восьмилепесткового квіткою. 

  • Онуки володаря герба поміщали свої маркери в маркерах отців. Так, старший син старшого сина позначався титлом в титлі, і так далі.

 

  • Герби жінок:

 

  • Форма гербів жінки може змінюватися разом з її соціальним статусом. Герб незаміжньої жінки або вдови зображується на "lozenge" - ромбоподібному щиті без навершя (за винятком Шотландії, де жінка-керівник клану і глава роду може мати навершя). Цю ж форму щита використовує жінка розлучена і не вступила в новий шлюб. Оскільки традиційний гербовий щит був частиною військового спорядження чоловіки, жінкам він не підходив. Тому для них спеціально визначений щит у формі ромба (можливо, це натяк на веретено - неодмінний атрибут середньовічної жінки). До заміжжя герб жінки повторює герб її батька, причому до верхнього кута ромбоподібного щита може бути прив'язана стрічечка "true lover's knot" - "бант коханої", що показує, що володарка герба - дівиця. Герб заміжньої жінки показується разом з гербом чоловіка на одному щиті звичайної (чоловічий) форми - герб чоловіка на Декстера, герб дружини на Сіністер (в гербах духовних осіб застосовується цей же принцип, тільки на Декстера поміщається герб церковного установи, до якого належить священик, а на Сіністер - його особистий герб). Герб вдови, яким він став при заміжжі, знову переходить на ромбоподібний щит. 

 

  • Дещо інша справа з геральдичними спадкоємицями - жінками, що мають право передавати родовий герб у спадщину (наприклад, коли в роду немає спадкоємців чоловічої статі). Тоді родовий герб такої жінки поміщається на щитку (inescutcheon), чия позиція в центрі щита дає йому пріоритет над усіма іншими частинами герба чоловіка. Діти геральдичної спадкоємиці маю право розділити щити своїх гербів на чотири частини, так, щоб у першій і четвертій чвертях розміщувався герб їх батька, а в другій і третій - герб їх матері. На малюнку показаний випадок успадкування герба по жіночій лінії. Леді Мері, спадкоємиця Томаса Бермінгема, графа Лоуте, вийшла заміж за Вільяма Сент-Лоуренса, другого графа Хоуті.

 

  • Від цього шлюбу народилися чотири дочки: старша з яких, леді Ізабелла Сент-Лоуренс, є геральдичної спадкоємицею своєї матері. На її гербі герб батька займає місце в правій вільній частині (в Декстера). Вона вийшла заміж за Вільяма Річарда Аннеслі, третього графа Аннеслі. І в цьому шлюбі не було спадкоємців чоловічої статі. Їхня донька, леді Мері Аннеслі, є єдиною геральдичної спадкоємицею своєї матері і співспадкоємиця своєї бабусі. У її гербі герб батька займає місце в лівій вільній частині (в Сіністер). Єдиний виняток з цих правил - жінка-монарх, як, наприклад, королева Великобританії Єлизавета II, яка є джерелом герба для своїх дітей і володіє повними родовим гербом, який не може бути розділений. При описі многочастного герба, що містить герби геральдичних спадкоємиць, ці частини повинні описуватися в першу чергу.

 

  • Дамський герб: 

 

  • У Франції мав свої власні відмінні знаки, якими в лицарських гербах були геральдичні шоломи та орденська символіка. Дівиці, так само як і жінки, мали гербовий щит ромбічної форми (см. Ромбічний щит), оточений розами і зеленью. Заміжні жінки і вдови з XV в. стали застосовувати навколо своїх гербів перевіти стрічками (фр. cordelieres), причому в гербах заміжніх жінок ці шнурки мали рухомі вузли або петлі - узли любві (фр . lacs d "amour), а в гербах вдів їх вже не було.

 

  • Сім'я Кейт Міддлтон отримала власний герб в Квітні 2011:

 

  • На гербі зображено три дубові гілочки з жолудями, які символізують трьох дітей сім'ї Міддлтон - саму Кейт, її сестру Піппу і брата Джеймса, а також натякають на дуби біля будинку Кейт в Баклбері, графство Беркшир (фото зліва, збільшення по кліку "миші") . Розташований в центрі широкий золотий шеврон вказує на матір - Керол Міддлтон, в дівоцтві Голдсміт (дослівно «золотих справ майстер»). Вузькі білі шеврони означають гори і відображають любов сімейства до спорту, зокрема, до катання на лижах. Блакитна стрічка над гербом означає «незаміжня дочка».

© 2009-2023 ГЕРАЛЬДИЧНА ГІЛЬДІЯ Сайт створений на Wix.com

© Все права защищены
bottom of page